Top
Xcode İçin CocoaPods Kullanımı ve Kurulumu – Cemil Yeşil / Mobile Application Developer
fade
3370
post-template-default,single,single-post,postid-3370,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.7,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-grid-1480,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Xcode İçin CocoaPods Kullanımı ve Kurulumu

cocopods

Xcode İçin CocoaPods Kullanımı ve Kurulumu

İOS geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran tamamıyla ruby ile yazılmış bir gem.Yazdığınız uygulamaların daha efektiv olması için bazen farklı kütüphanelere ihtiyaç duyarız ve bu kütüphane sayısı arttıkça,Xcode derleyicisinde çeşitli sorunlu hatalar ortaya çıkmaya başlıyor.Bazı kütüphaneler objectiv-c ile yeni kütüphaneler swift ile yazıldığı için uyuşmazlıklar çıkmakta tabi bunları bridging-header.h dosyası yardımıyla köprü kurarak çözüyoruz fakat yinede derlerken hatalar çıkmıyor değil.

Geliştiricilerin işine yarayan dosyaları projemize manuel olarak import etmek deilde CocoaPods yardımıyla terminalden çekerek daha rahat bir şekilde import etmekte mümkün.

İlk olarak nasıl kurulum yapacağınızı açıklayayım.(Sadece OS X işetim sistemlerinde çalışır)

1-Terminali açıp ->

 

diyoruz ve gemler makinamıza kuruluyor.

Ek.1

2-Terminale ->

 

diyip kurulumu tamamlayalım.

cocopods setup

Örnek olarak githubda bulunan yararlı bir kütüphane olan SwiftyJSON‘u kuralım.

Terminali tekrar açıp projemizin olduğu dosyaya cd Dosyaadi şeklinde giriyoruz.pwd yazıp nerde olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.Daha sonra terminale pod init yazıp,Pod dosyamızı projenin içine kurmuş oluyoruz.

Projemizin içinde oluşan Podfile adlı dosyayı not editöründe veya terminalde (nano Podfile) şekline açıp düzenleyebilirsiniz.

 

Dosyayı bu şekilde düzenledikten sonra tekrar terminali açıp projemizin olduğu klasöre gidip pod install komutunu çalıştırıyoruz ve gerekli kütüphane projemize kurulmuş oluyor.

Kütüphanede bulunan metodları gerektiğince kullanabilir yeni kütüphaneler ekleyip projelerinizi zenginleştirebilirsiniz keyifli kodlamalar 😉

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Whatsapp İletişim