Top
Android Studio Kullanarak Sertifika Debug ve Relase SHA-1 Parmak İzi Nasıl Elde Edilir – Cemil Yeşil / Mobile Application Developer
fade
3439
post-template-default,single,single-post,postid-3439,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.7,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-grid-1480,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Android Studio Kullanarak Sertifika Debug ve Relase SHA-1 Parmak İzi Nasıl Elde Edilir

Android Studio Kullanarak Sertifika Debug ve Relase SHA-1 Parmak İzi Nasıl Elde Edilir

SHA1 nedir?

Güvenli Hash Algoritması 1 veya SHA-1 karma değeri tipik olarak onaltılık bir sayı olarak oluşturulur, Google, Facebook vb. Kuruluşlar tarafından kullanılan 40 basamak uzunluğundaki hizmetler, hizmetleri ve istemcileri arasında güvenli bağlantı için SHA-1 sağlama değerini kullanır.

Bu iki uç nokta arasında güvenli bir bağlantı kurmanın önemli bir parçası olmak ve geliştiriciler sık ​​sık ihtiyaç duyabileceğini düşünüyorum, bir uygulama için SHA-1 hash değerinin nasıl elde edileceği hakkında açıklamaya değer olduğunu düşünüyorum.

Android Uygulama geliştirmede uygulama oluşturma sürecinde SHA-1 karma değerleri üretiliyor. Adlı bir Gradlegörev tarafından oluşturuldu signingReport. Bu görevi belirli bir derleme varyantına karşı çalıştırırken (debug, release), SHA-1’in değeri olacaktır. SHA-1 karma değeri, her bir derleme varyantı için farklı olacaktır. Yani, hata ayıklayıcısının SHA-1 değeri, SHA-1 sürüm oluşturma değerinden farklı olacaktır .

SHA-1 değeri, bir yapının yapılandırmasını imzalayarak sağlanan bilgilere dayanarak oluşturulmuştur. Biz buna signingConfigderleme varyasyonu diyoruz .

SHA-1 değeri hata ayıklama ve yayınlama türevlerini nasıl alacağımızı görelim

SHA-1 değeri, modüldeki dosyada signingConfigstanımlanmış olarak üretilir build.gradle. Ancak hata ayıklama için signingConfigsbilgileri tanımlamamız gerekmez, hata ayıklama montajı görevi sırasında otomatik olarak oluşturulur.

Fakat serbest bırakılma durumunda, farklıdır. Sen olmalıdır imzalı bir yapı oluşturmak SHA-1 hash değerini oluşturmadan önce.

Adım 1. İmzalı Apk Oluştur

İmzalı APK veya Build Nasıl Oluşturulur

Yukarıdaki bağlantı, Android Studio’yu kullanarak imzalı APK’nın nasıl oluşturulacağını gösterecektir. Anahtar deposu dosyası oluşturmamız ve signingConfigsyayın varyantı için SHA1 anahtarı oluşturması için bunu belirtmemiz gerekiyor .

Adım 2. build.gradle Dosyası için signingConfigs ekleyin

Aşağıda içeriği app/build.gradlesigningConfigsYayın varyantı için anahtar deposu bilgilerini belirttiğimiz bölüme bakın . signingConfigsEğer serbest bırakma varyantı için SHA1 anahtarı istemiyorsanız opsiyonel yani, bunu atlayabilirsiniz olduğunu.

 

Adım 3. signingReportGradle Görevini Yürütün

signingReportSHA1 anahtarının oluşturulmasını gerçekleştiren görevdir. Android altında gelen bu görevi seçerek çalıştırabiliriz.

 

Adım 4. RunSekmeyi Aç

Çalıştırdıktan sonra , varsayılan olarak seçilmemiş Run sekmesini signingReportaçmanız gerekir .

 

SHA1’e karşı gösterilen uzun dizeyi kopyalayın. SHA1 anahtarları, her derleme varyantı altında oluşturulur ve görüntülenir, yani hata ayıklama. Lütfen yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ilgili değişken bölümüne gidin.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Whatsapp İletişim